Po Brexicie podróże do Wielkiej Brytanii wymagają więcej formalności.
W rozumieniu prawa UE Zjednoczone Królestwo staje się państwem trzecim, a to oznacza, że:
Od 1 stycznia 2021 r. w przypadku podróży do Zjednoczonego Królestwa wskazanym jest posiadanie przy sobie 👉 ważnego certyfikatu Zielonej Karty wystawionego na pojazd, którym się poruszamy. Stosowne certyfikaty można otrzymać u swoich ubezpieczycieli OC posiadacza pojazdu mechanicznego
Obywatele i rezydenci Zjednoczonego Królestwa winni zawrzeć 👉 stosowne ubezpieczenie w jednym z towarzystw ubezpieczeniowych działających w tym państwie.
W przeciwieństwie do zasad obowiązujących w Polsce podróżując samochodem do innych krajów, w tym Zjednoczonego Królestwa, należy mieć przy sobie ważny 👉 dowód rejestracyjny pojazdu.
Podróżując samochodem do Zjednoczonego Królestwa i prowadzenia tam pojazdu wystarczające będzie 👉 prawo jazdy wydane w jednym z państw członkowskich UE.
Przybywając do Zjednoczonego Królestwa 👉 w celu innym niż turystyczny niezbędnym jest 👉 przerejestrowanie pojazdu bez zbędnej zwłoki licząc od chwili przekroczenia granicy oraz zawarcie ubezpieczenia OC komunikacyjnego w jednym z tamtejszych zakładów ubezpieczeń.
Brak spełnienia tych obowiązków skutkować będzie konfiskatą pojazdu, jego fizycznym zniszczeniem i koniecznością opłacenia grzywny.
W związku z Brexitem przestała obowiązywać karta EKUZ, którą mógł otrzymać każdy kto należał do NFZ w Polsce. Podróżujący powinni zadbać o zawarcie stosownego 👉 ubezpieczenia kosztów leczenia w czasie podróży zagranicznej w jednym z krajowych zakładów ubezpieczeń.
Jego brak może skutkować koniecznością osobistego poniesienia stosunkowo wysokich kosztów opieki medycznej w Zjednoczonym Królestwie.